Mans Geocaching bruņojums

Iesākumam, atzīšos, ka es neesmu bijis aktīvs slēpņotājs pēdējā laikā. Slēpņoju kopš 2008. gada aprīļa, bet šobrīd atrasti ir tikai 107 slēpņi, kas ir daudz mazāk, nekā dažiem cilvēkiem, kurus esmu saindējis ar šo nodarbi krietni vēlāk, nekā pats sāku. Bet tagad jau atkal laiks ir kļuvis siltāks, brīvdienas arī šad tad ir, varu ar jaunu sparu atsākt kastīšu meklēšanu. Šajā rakstā es pastāstīšu par savu slēpņošanas aprīkojumu un citas, iespējams, kādam noderīgas lietas.

Transports

Transporta līdzekļi ir bijuši dažādi. Dodoties slēpņot bariņā, parasti tiek ņemta kāda drauga vai mana tēta automašīna. Taču, šķiet, visvairāk slēpņu ir atrasts tieši ar šo velosipēdu. Nesen uzliku tam šosejas riepas un Siguldas braucienā pārliecinājos par to, ka mežā ar tām nu nekādi nevar pakustēties uz priekšu, bet tā ir pārdzīvojama sāpe, to atsver vieglā ripošana pa asfaltu. Kā jau priekšzīmīgs velosipēdists, es ķiveri velku vienmēr, nesen iegādājos arī velosipēdistu kreklu – tādu tiešām iesaku vilkt visiem, kuri pārvietojas ar velo, ar tādu braukt ir nesalīdzināmi patīkamāk nekā ar parastu maiku. Drīzumā velosipēds tiks aplīmēts arī ar smukām Geocaching uzlīmēm (nevaru pagaidām atrast nevienu, kurš varētu tās izdrukāt tik mazā skaitā kā man vajag).

Tā kā slēpņus, sākot ar šo sezonu, meklēju ar telefona GPS, esmu uztaisījis telefonam stiprinājumu uz velo stūres. Būtu bijis ideāli, ja varētu nopirkt t.s. armband priekš mana telefona, bet Liepājā un Rīgā nekur tādu neatradu, tāpēc nopirku parastu maciņu, iegāju šūšanas veikalā, nopirku lenti, velcro lipekļus un sašuvu visu pats. Lipekli pieliku arī GPS modulim, lai to var pievienot pie šīs visas konstrukcijas un vajadzības gadījumā noņemt no velosipēda reizē ar telefonu.

GPS

Kā jau rakstīju iepriekš, es izmantoju telefona GPS moduli. Tas ir Holux m-1000b bluetooth GPS, kuru nopirku iekš eBay par salīdzinoši lētām naudiņām. Aparātiņš ir tīri labs, tas darbojas ar MTK čipu, kurš spēj uzķert līdz 32 satelītiem vienlaicīgi, kurus pēc ieslēgšanas atrod kādas pusminūtes laikā. Tas ir aprīkots ar akumulatoru, kuru izmanto Nokia dažos savos telefonos (tātad, pēc tā nomērdēšanas būs itin viegli nopirkt tādu pašu). Ražotājs saka, ka modulis ar šo akumulatoru var darboties 23 stundas no vietas. Neesmu uzņēmis precīzu laiku, bet, piemēram, Liepājā man ar vienu uzlādi pietika trīs dienu ilgai slēpņošanai. Lādējas tas no datora USB ligzdas, komplektā bija arī auto lādētājs. Adaptera lādēšanai no 220V komplektā nav, bet man jau tāds mājās bija. Mīnusi – tikai viens un arī tas ir relatīvs – ar USB vadu moduli nevar pievienot datoram, lai pārsūtītu datus, no USB to var tikai lādēt. Ja vēlies nodrošināt datu apmaiņu caur USB – jāpērk speciāls vads. Man tas tāpat nav vajadzīgs, tā, ka nav mirstama kaite. Galu galā, ja vēlies lietot GPS portatīvajam datoram, ir arī Bluetooth adapteri, kuri daudzos laptopos pat ir iebūvēti. Kopumā – ļoti vienkāršs, lēts un parocīgs GPS modulis.

Citi piederumi

Šeit ir vēl daži rīki, kas parasti tiek iemesti somā, dodoties slēpņojot. Ja braucu tālākā geotūrē ar velosipēdu, šiem rīkiem piebiedrojas arī dažādi velo remonta piederumi: spieķatslēga, seškantis, universālā uzgriežņu atslēga, pumpis u.c.

Telefons un programmatūra

Slēpņošanai izmantoju savu Nokia E51 ar dažādām navigācijas programmām. Nokia E51 slēpņošanai ir diezgan ērta, jo var darbināt vairākas programmas vienlaicīgi. Tātad, par visu pēc kārtas:

SmartGPX v1.1

Šī programma ir paredzēta, lai nolasītu *.gpx failus. GPX failā ir ierakstīti slēpņu apraksti un koordinātes. Tas nozīmē, ka, lai dotos meklēt slēpni, nav jādrukā kaudzes ar papīriem. Pietiek ielādēt telefonā šo failiņu, tajā ir viss, kas Tev ir vajadzīgs, lai zinātu, kas un kur jāmeklē. Programma spēj atlasīt slēpņus pēc dažādiem kritērijiem (piem. tuvākos), eksportēt tos uz citām navigācijas programmām (kas nozīmē, ka koordinātes nav jāraksta ar roku), kā arī tajā var atzīmēt, kurus slēpņus esi atradis un pierakstīt komentārus (tā ir daudz vieglāk atcerēties, kas Tev ir sakāms par slēpni, reģistrējot savu atradumu internetā). Jāsaka, ka GPX lejuplāde ir geocacing.com Premium Member fīča, bet savējie zinās, ka mūsu, latviešu lieliskie slēpņotāji ir parūpējušies, lai tie būtu pieejami visiem interesentiem. Paldies viņiem par to.

Nokia Maps v2.0

Šī ir Nokias programma, kas bija jau ieinstalēta. Tajā var apskatīt savu atrašanās vietu kartē (kartes var arī ielādēt, lai nav jātērē nauda par datu pārraidi), var izveidot arī datubāzi ar orientieriem (ielādēt no SmartGPX), programmai arī ir navigators – bultiņa, kas rāda, kurā virzienā un cik tālu ir slēpnis. Jāsaka, šai programmiņai ir vairāki, diezgan kaitinoši mīnusi. Pirmkārt, tā nerāda koorditātes tajā pašā formātā, kādā tās ir iekš geocaching.com (tas nozīmē, ka tās ir jāpārrēķina, ja grib ierakstīt ar roku līdz ar to mystery slēpņu meklēšana ir apgrūtināta). Otrkārt – kad esi slēpņa tuvumā, tā parāda, ka esi jau ieradies, kaut arī slēpnis ir vēl kādu 15 metru attālumā. Neko tur nevar darīt, tāpēc jāmeklē alternatīvas programmas.

Geocaching Live

Šī ir viena no alternatīvām Nokias navigācijai, kuru es izmantoju. Tā ir gandrīz pilnvērtīga Geocaching programma. Tā parāda visu, ko rādītu parastās GPS ierīces: kartes, navigators, aktīvie satelīti, augstumi, ātrumi, precizitāte, koordinātes lietojamā formātā, utt. Šai programmai gan man tikko beidzās trial versija. Nezinu, vai pirkšu pilno versiju. Dažām funkcijām ir jālieto arī datu pārraide, bet arī bez tā var iztikt. Savienojumā ar visām pārējām programmām, šī telefonu padara par normālu, lietojamu Geocaching rīku.

Tālāk – dažas ne-tik-nepieciešamas programmas, kas vairāk gan noderēs citiem mērķiem, bet parasti ir ieslēgtas arī slēpņojot.

Nokia Sports Tracker

Programma ir paredzēta sporta aktivitātēm un to analīzei. Tā mēra Tavu ātrumu, augstumu, vidējo ātrumu, zīmē tavu maršrutu (kur tu esi braucis/skrējis), cik ātri kurā ceļa posmā esi kustējies un daudzas citas lietas. To visu var augšuplādēt viņu mājas lapā, pamērīties ar citiem. Ja tā nelādētu ārā telefona bateriju, tā varētu pat pilnībā aizstāt manu VDO C2.

SmartLight v1.6

Šī programma palīdz nokaut telefona bateriju uztur displeja apgaismojumu ieslēgtu. Braucot ar velo, displeja izslēgšanās, kad tajā ieskaties, var būt ļoti kaitinoša, tāpēc šo programmiņu var ieslēgt, lai tā kaut kur klusībā, backgroundā darbojas un neliek Tev aiztikt telefona pogas, lai redzētu, cik tālu vēl līdz slēpnim vai cik ātri Tu brauc.

Ceru, ka kaut kas no šī visa Tev noderēja. Ja ir kādi jautājumi vai ieteikumi, droši raksti man, centīšos palīdzēt un būšu pateicīgs par idejām, kas varētu vēl vairāk atvieglot slēpņošanu. VeloGeotūri arī varam sarunāt. 🙂

Advertisements

About Jeegers

V.I.P.
Šis ieraksts tika publicēts Gadgets, Geocaching, Mobile ar birkām , , , , , , . Pievienot grāmatzīmēm tā pastāvīgo saiti.

7 Responses to Mans Geocaching bruņojums

 1. zais saka:

  GC uzlīmju jautājumā vērsies pie Pētera (@peteris) – dabūsi kaut vienā eksemplārā.

 2. zais saka:

  Fuj, ātrumā samuldējos – @daknis ir īstais profils (;

  • Jeegers saka:

   Thx. Es viņam reiz forumā rakstīju par to pašapkalpošanās uzlīmju kasti, esot šobrīd beigušās. Bet man ir uzzīmētas tādas, kā gribu uz velo, laikam būs viņam jāuzraksta..

 3. Es ar esmu izveidojis līdzīgu slēpņošanas aprīkojumu savam velosipēdam, reiz jau to biju rakstījis blogā (kad man bija blogs). Slēpņošanai (tas vārds gan man īsti nepatīk, jo rodas asociācijas ar slēpšanu nevis meklēšanu) izmantoju telefonu ar lielu ekrānu un iebūvētu GPS.
  Varbūt esi ar mieru kādu reizi uzrīkot kopīgu velo-slēpņošanas tūri un izķemmēt kādu rajonu?

  • Jeegers saka:

   Par tādu terminoloģiju geoforumā vienojāmies, tā viņš tagad būs.. 🙂
   Tūri varam gan uztaisīt kādā brīvdienā. Aizrakstīju Tev DM twitterī – savu numuru..

 4. toms saka:

  kā GPS var ielādēt telefonā

  • Jeegers saka:

   Say what? Vai domāji – kā uztaisīt to, ka telefonā ir GPS? Tā mazā pelēkā kastīte ar lampiņām ir GPS modulis, kas pievienojas telefonam ar bluetooth. Viņš uztver GPS satelītus un padod tālāk informāciju telefonam. Telefonā ir attiecīgās programmas, kas šos datus attēlo kartē/ciparos/ar bultiņu/utt… 😉
   Modernākos telefonos GPS modulis jau ir iebūvēts.

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s